Ülker Metro İle Çalışan Motor

Ülker, metro enerji ürünü ile çalışan motosiklete imza attı.
İTÜ Enerji Enstitüsü’nde 10 bilim adamı, 6 ay süren çalışma sonrası Ülker’in enerji yiyeceği Metro ile çalışan motosiklet yaptı. Motosiklet 24 adet Metro ile 1 kilometre yol gidebiliyor. Şimdilik ekonomik değil. Zira Metro’nun tanesi 50 kuruş ve 1 kilometre yol için 12 lira çok. Ancak çalışmayı yapan bilim adamları “Bu bizim hayalimizdi, araştırmayı gEliştirip 20 kilometre mesafeye ulaşacak bir sistemi bulacağız” dediler.

Enerji geliyorum demez’ sloganı ile ünlenen Ülker Metro, çok konuşulacak bir pazarlama projesini hayata geçirdi. Daha önce Metro yiyen bisikletçilerle bir aydınlatma gösterisi yapan Ülker bu kez bilim adamları ile çalışarak enteresan bir sonuca ulaştı. Metro ile çalışan motosiklet daha doğrusu Metrosiklet yapıldı.

Metro ile çalışan motosikletin yapımında İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman önderliğinde 10 bilim adamı 6 ay boyunca çalıştı.

Prof. Dr. Altuğ Şişman, motosikletin çalışma prensibini şöyle açıkladı:“Metro’daki şeker ve yağ molekülleri, piroliz reaksiyonu yardımıyla özel bir motosiklet tarafından kullanılabilecek daha küçük hidrokarbon moleküllerine parçalanarak yine özel bir kompresör yardımı ile yüksek basınçlı tüplere dolduruldu. Tüplerin içindeki bu gazın enerjisi, bu gazla çalışacak şekilde modifiye edilmiş motosiklet tarafından mekanik enerjiye dönüştürüldü”

bu motosikletin sadece Metro enerjisi ile çalışacak şekilde tasarlandığını belirten Prof. Dr. Şişman, motosikletin teknik özellikleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Motosiklet, 24 adet Metro ile 1 km yol gidiyor, 5 saniyede 100 km/saat hıza erişiyor. 1 kg Metro kendi ağırlığının 320 katı ağırlığındaki motosikleti 1 km götürebiliyor. Motosiklet, yaklaşık olarak saatte 120 km hıza ulaşabiliyor.”

Veriler geliştirilebilir
Şişman bu çalışmanın henüz bir başlangıç olduğunu, kampanyaya yetişebilmesi için önlerinde kısa bir süre olduğunu ancak bu sonuçları elde edebildiklerini belirtti. Daha uzun mesafelerin katedilmesi ile ilgili geliştirmelerin devam edeceğini ifade eden Altuğ Şişman “1 kilogram Metro ile alınan 1 kilometrelik mesafeyi artırmak için iyileştirme çalışmaları yapacağız. Bir reklam tanıtımından yola çıkıp çok ama çok ilginç, ekonomik sonuçlara ulaşabiliriz” dedi.

Saatte 18 bin Metro yeniyor
Ülker Çikolata Pazarlama Direktörü Zekeriya Cengiz Acar, Metro’nun kendi kategorisinde ciroda yüzde 9 pazar payı ile üçüncü olduğunu belirterek, enerjiyi sahiplenen ve dünyada ilk olacak reklamlara devam ettiklerini belirtti.

Acar “Metro Türkiye çapında 180 bin noktada tüketici ile buluşuyor. Bir günde yaklaşık 438 bin, bir saatte 18 bin 250 adet Metro tüketiliyor. Genç kitleye seslenen dinamik ve enerjik markamız için farklı ve orijinal reklam filmleri yapmaya devam ediyoruz. Bu yılki reklam filmimizde Metro’nun enerjisi ile çalışan Metrosiklet’i ürettik ve Metrosiklet’e reklam filmimizde başrolü verdik. Metro Enerji Testi 1 filmi ile geçen yıl satışlarımızı % 55 artırmıştık. Bu devam filmimiz ile geçen yılki büyümenin üzerine bu yıl % 25 büyüme hedefliyoruz.” diye konuştu.

Metro motosikletinin başrolü oynadığı reklam filminin yönetmenliğini Eric Coignoux yaptı. Türkiye’de ilk kez reklam filmi çeken Coignoux, aksiyon sahneleri konusundaki deneyimi sebebiyle tercih edildi. Filmin post prodüksiyonu Paris’te Mass şirketinde gerçekleştirildi.

Filmin aksiyon sahnelerinde Şakir Şenkalaycı rol aldı. Motosiklet sporuyla ilgili başarıları ve şampiyonlukları olan ™enkalaycı’nın tüm güVenlik tedbirleri alınarak yaptığı hareketler filmi daha da etkili kıldı.

Yeni reklam filmi de dün ilk kez Ülker Arena’da Metro tüketicilerinin de katıldığı davetle gösterildi. İzleyenlere önce reklam filmi ve kamera arkası filmi izletildi, Metro motosikleti ile kısa bir gösteri yapıldı. Ardından kendisi de motosiklet tutkunu olan DJ Ozan Çolakoğlu en popüler müzikleriyle izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Reklamlar

~ tarafından Yeni Bilgin 30 Ekim 2012.

4 Yanıt to “Ülker Metro İle Çalışan Motor”

  1. bende makara sanıyodum bunu demek harbi harbi yapmışlar hee helal olsun valla 😀

    • Doğrusu bende sadece reklamdan ibaret sanıyordum 🙂 Adamlar yapıyor 😀

      • Yanlız 1 kilo çikolatayla 1 km gidiyo. Baya masraflı 😀 Gene de helal olsun. Dünyada bir ilk daha vatanımızdan çıkmış oldu 🙂

      • Mazottan daha pahalıya geliyor 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: